#

Kuru Buz (Şoklu Buz ) Nedir?

Kuru buz dondurulmuş karbondioksittir. Karbondioksit bileşiği normal şartlarda gaz halinde bulunur. Yüksek basınç altında sıvılaştırılan karbondioksit gazı daha sonra laboratuvar ortamında gaz haline dönüştürülür. Kuru buzun yüzey ısısı, -78.5 derecedir. Yani suyun N.Ş.A.' daki donma noktasından selsiyus ölçeğine göre -78.5 derece daha düşük.

Kuru buz bu özelliğinden dolayı dondurma gibi soğuk ortamda taşınması gereken gıdaların taşıma esnasında soğukluğunu muhafaza etmesi için kullanılır. Süper soğuk oluşundan ve süblimleşme özelliğinden dolayı dondurma amaçlı işlerde oldukça kullanışlıdır.

 

Donduma ısıya karşı çok duyarlı ve hızla eriyen bir gıda maddesi  olması nedeniyle, dondurucudan çıktığı an iyibariyle zamanla yarış başlar.

1-Dondurmada şoklu buzlama sistemi  en az  6 saat olup  12 – 24 – 48 ve en uzun 72 saate kadar muhafaza etme etkisine sahiptir.

2- Kargo ile gönderilerde  100-300 km mesafedeki illere en az 24 - 48 saatlik şoklama 300km ve üzeri illere 72 saatlik şoklu buz uygulaması yapılır.

3- Kargo gönderimlerinde; Kahramanmaraş'a 100-300 km mesafedeki illere ( 24 saatte varılan iller ) en az 24 - 48 saatlik şoklama  PAZARTESİ, SALI, ÇARŞAMBA, PERŞEMBE günü gönderim gün içinde yapılır.300km ve üzeri illere 72 saatlik şoklu buz uygulaması ile PAZARTESİ, SALI, ÇARŞAMBA, CUMARTESİ günleri gönderimler gün içinde yapılır.

4- Yakın mesafedeki illere kargo gönderimleri CUMA , CUMARTESİ ve  PAZAR günleri papılmamaktadır; sebep birsonraki gün kargoların yarım gün çalışıyor olması veya haftasonu tatil gününe denk gelmesidir.

5- Kahramanmaraş’tan Türkiye'nin her iline ( Seferlerin olduğu iller ) şehirlerarası otobüs terminalinden haftanın 7 GÜNÜ otobüsün kalkış saatine göre gönderim yapılır. Gönderimdeki şoklama süresi gönderileceği ilin mesafe ve varış saatine göre ayarlanacaktır.Otobüste sefer aksamaları ve saat değişiklikleri dini bayramlar,resmi tatil vs. yoğunluğundaki aksamalar gönderimi  etkilemesi  halinde tarafınıza mesaj, mail veya telefon yoluyla  bilgilendirme yapılacaktır.

SORUNUZ MU VAR? 0532 501 82 44
SİPARİŞ HAKKINDA? siparis@bizimillerden.com
DESTEK AL? destek@bizimillerden.com