Marasta Dilimli Sade Kesme Dondurma (1kg)

  • 120,00TL

  • KDV Dahil Fiyatı: 121,20TL


Sade Dilimli Hakiki Maraş Dondurması100grx10 adetDondurmalar 72 saat şoklu paketlenerek kargo ile Türkiye'nin her yerine gönderilir.KEÇİ SÜTLÜ HAKİKİ MARAŞ SADE DÖVME DONDURMASI ALPEDO (KERVAN)ÖDEME HAVALE/EFT İLE NAKİT KABUL EDİLMEKTEDİR. Maraş Dondurması, eşsiz damak tadıyla birkaç asır önces...


Mevcut Seçenekler:

Sade Dilimli Hakiki Maraş Dondurması

100grx10 adet

Dondurmalar 72 saat şoklu paketlenerek kargo ile Türkiye'nin her yerine gönderilir.


KEÇİ SÜTLÜ HAKİKİ MARAŞ SADE DÖVME DONDURMASI ALPEDO (KERVAN)


ÖDEME HAVALE/EFT İLE NAKİT KABUL EDİLMEKTEDİR. 


Maraş Dondurması, eşsiz damak tadıyla birkaç asır öncesinden başlayarak günümüze kadar gelen lezzet geleneğidir. Maraş Dondurmasının tarihçesi; Maraş’ta Karsambaç adı verilen karışımın keşfiyle başlar. 

Karsambaç; Ahır Dağı’nın güneş görmeyen vadi aralıklarından kıştan saklanan kar tabakalarının, sıcak yaz günlerinde çeşitli meyve özleri ve özellikle üzüm pekmezinin karıştırılması ile elde edilen soğuk yaz tatlısıdır. Bu tatlı, zamanla süt ve sahlep karışımı ile denenerek bugünkü Maraş Dondurmasına dönmüştür.

Geleneksel Maraş dondurmasının yapımında süt, sahlep ve şeker kullanılmaktadır. Kullanılan sütün keçi sütü olmasına dikkat edilmelidir. Çünkü Maraş dondurmasına has tadı veren en etkili faktör keven otlarıyla beslenen keçilerden sağılan sütdür. Bu tadın ortaya çıkışında ikinci faktör ise Maraş’ta yetişen yabani orkidelerin köklerinden elde edilen dondurmaya eşsiz kokusunu, setliğini ve aromasını veren sahleptir. 90 derece sıcaklıkta kaynatılan keçi sütüne önce sahlep, ardından şeker katılmakta, sakız haline gelinceye kadar karıştırılarak  6-8 saat dinlendirdikten sonra soğutulmakta ve tüketime sunulmaktadır.

Kahramanmaraş’ın tanıtımına büyük katkı sağlayan Maraş Dondurması, ülkemiz sınırlarını aşarak tüm dünya ülkelerine yayılmış, Kahramanmaraş’ın simgesi haline gelmiştir.


Yorum Yap

Not: HTML'e dönüştürülmez!
    Kötü           İyi

Etiketler: maraş dondurması, dondurma, maraş, kesme dondurma, Alpedo, maraş dondurması nereden alınır

SORUNUZ MU VAR? 0532 501 82 44
SİPARİŞ HAKKINDA? siparis@bizimillerden.com
DESTEK AL? destek@bizimillerden.com